Kocaali Hakkında

 
Kocaali Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz sahilinde 40,000’e ulaşan nüfusuyla yıllara göre büyüklük gösteren bir ilçedir, doğusunda Akçakoca güneyinde Hendek batısında Karasu ilçeleri bulunmaktadır.

Cumhuriyet döneminde 1954 yılına kadar Karasu ilçesine bağlı bir köy olan Kocaali, bu tarihte bucak, 1987 yılında da ilçe olur. 1956 yılında belediye teşkilatı kurulur. Göç sırasında hastalıklarla boğuşan halk oldukça iri gövdesiyle Ali isimli birisi her bakımdan yardımcı olmuş ve bu yüzden buranın adı Koca Ali olarak kalmıştır.

Sakarya İli’nin en çok fındık üreten ilçesi konumundadır. Kocaali İlçesi’nin doğusunda denize dökülen Melen Çayı bulunur. Türkiye’nin Marmara bölgesindeki önemli rafting alanlarındandır. Melen Çayının suyu yapılan bir regülatör ile içme suyu olarak İstanbul’a gönderilmektedir. İstanbulun 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan Melen projesi suyunu ilçe sınırları içinden alır. Yapımı devam eden Melen Barajı ile hem elektrik üretilecek hem de daha fazla içme suyu İstanbul’a gönderilecektir. 14 km uzunluğunda 500 metre genişliğinde kum plajı bulunmaktadır. İklim tipik Karadeniz iklimi özellikleri göstermektedir.